Apologetik för föräldrar

Välkommen till en intressant seminariekväll om hur du samtalar om tro med dina barn. Sofia Ödman och Martin Helgesson kommer att dela hur man kan rusta sina barn och ha goda samtal i hemmet. Hur kan man använda olika tillfällen att prata om och dela tron hemma? Kvällen kommer också att ta upp vanliga ämnen som kan dyka upp i barns samtal, såsom hur vi kan vara säkra på att Gud finns samt varför det är viktigt att detta faktiskt är sant och inte bara att det känns bra.

Efteråt blir det möjlighet att ställa frågor till Sofia och Martin. Man är välkommen att vara med även om man inte har barn utan bara tycker att det här med att ge goda skäl för tron är viktigt.

Seminariet är kostnadsfritt men anmälan krävs för att få tillgång till länken. Samlingen sker via Zoom, i samarbete med Svenska Apologetiksällskapet och Bilda.


Anmälan har stängt!